Naslovnica Svet & EU Povezljivost bo ključna za dolgoročno konkurenčnost EU

Povezljivost bo ključna za dolgoročno konkurenčnost EU

Avtor: Spletno Uredništvo
Luksemburg je gostil zasedanje ministrov Sveta EU za področje telekomunikacij. Govora je bilo o gigabitni infrastrukturi, interoperabilnosti javnega sektorja, kibernetski varnosti in o drugih oblikah sodelovanja. Skupni cilj ostaja dolgoročna konkurenčnost EU.
Povezljivost bo ključna za dolgoročno konkurenčnost EU

Prizor z zasedanja v Luksemburugu (foto: FB MDP)

Ministrice in ministri so sestanku ministrov Sveta EU za področje telekomunikacij, ki je potekal v Luksemburgu najprej spregovorili o ‘Aktu za gigabitno infrastrukturo’, s katerim bi radi zmanjšali (pre)visoke stroške uvajanja elektronske komunikacijske infrastrukture. Nato so se posvetili ‘Aktu o interoperabilni Evropi’, saj je interoperabilnost digitalnih storitev javnega sektorja bistvena za enotni digitalni trg EU.

Tretja točka ministrskega zasedanja je bil ‘Akt o kibernetski odpornosti’, ki sodi na področje spletne varnosti. Ta predlog določa varnostne zahteve za proizvajalce programske in strojne opreme, katerih cilj je okrepiti zaupanje potrošnikov v izdelke z digitalnimi elementi. Slovenska delegacija je predloge vseh treh aktov pozdravila, saj naj bi pomembno prispevali k digitalni preobrazbi EU.

Sledili sta debati o prihodnosti sektorja povezljivosti ter o konkurenčni in digitalni Evropi po letu 2030, saj je trajnostna in učinkovita infrastruktura za povezljivost ključna za dolgoročno konkurenčnost EU. Ministri so na zasedanju izmenjali mnenja še glede uporabe umetne inteligence, krepitve sodelovanja EU z Mednarodno telekomunikacijsko zvezo in predlogih za izboljšanje indeksa digitalnega gospodarstva in družbe (DESI).

»Ministrica dr. Stojmenova Duh se je ob robu zasedanja srečala z avstrijskim državnim sekretarjem za digitalizacijo Florianom Turskyjem, s katerim sta govorila o konkretnih projektih, predvsem na področju polprevodnikov, digitalnih storitev in infrastrukture 5G ter 6G. Na ta način se bosta Avstrija in Slovenija povezali in okrepili digitalna ekosistema obeh držav,« so sporočili z Ministrstva za digitalno preobrazbo (MDP).

Dodali pa so še informacijo, da so bila podobna bilateralna srečanja opravljena tudi s hrvaškimi in belgijskimi predstavniki, ki so bili prisotni  v Luksembrugu.

Povezani Članki