V sklopu Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je v Mariboru potekal posvet Ekologov brez meja na temo prireditev z manj odpadki. Sodelovali so tudi organizatorji slovenskih ‘zero waste prireditev’ – Maraton treh src, Mestna promenada Brežice, (Z)mešani festival in Art kamp, ki so predstavili svoje izkušnje.
Posvet o večjih javnih prireditvah z manj odpadki ki ga je pripravila okoljevarstvena organizacija Ekologi brez meja (EBM), je potekal v mariborski kavarni Vetrinjc BarCoda, ki z delovanjem pod okriljem KUD Coda že nekaj časa zasleduje ‘zero waste’ (slovensko: ‘nič smeti’) cilje. Sodelovali so tudi organizatorji slovenskih ‘zero waste prireditev’ – Maraton treh src, Mestna promenada Brežice, (Z)mešani festival in Art kamp.
»Ekologi brez meja so v oktobru in novembru v Mariboru obiskali 7 prireditev, med njimi tudi Martinovanje. Vsak korak naproti ponovni uporabi je korak v pravo smer, veliko pa ostaja še prostora za izboljšave prav v odnosu do gostincev in drugih udeleženih pri organizaciji dogodka: pri razmisleku o tem, kakšni odpadki bodo nastali na prireditvi in posledično kateri zabojniki za ustrezno ločeno zbiranje so potrebni ter pri komunikaciji in ozaveščanju obiskovalcev.
Gostinci so bili tako v analizi kot okrogli mizi identificirani kot eden ključnih faktorjev (ne)uspeha okoljskih prizadevanj,« so ob tem pojasnili z EBM, predsednica društva Katja Sreš (ki je nominirana za najbolj zaupanja vredno in vplivno zagovornico trajnosti na področju prireditvene industrije), pa je posebej opozorila še na prepoved uporabe določenih plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, kar je predpisano v evropski zakonodaji.
Organizatorji slovenskih ‘zero waste prireditev’ pa so ostalim udeležencem posveta predstavili dobre prakse in problematike, s katerimi se srečujejo. Tako na primer na Mestni promenadi Brežice za dosledno upoštevanje zero waste ukrepov skrbijo z ‘zelenim členom’ v pogodbah z gostinskimi izvajalci, pomembno vlogo pa imajo tudi Zelene straže oz. informatorji ob ekoloških otokih. Še lažje pa bi bilo, če bi kar celotna občina Brežice sprejela zero waste strategijo…
V Vetrinjcu BarCoda so udeležencem posveta predstavili tudi nekatere ukrepe za zmanjševanje odpadkov v kavarnah, oziroma kar v vseh gostinskih lokalih in bifejih, kot so nabor pijače v povratni embalaži, pohištvo in opremo iz druge roke, uspešno ‘Knjigobežnico’ (izmenjava knjig) in uporabo izdelkov brez embalaže, kjer je to le mogoče.