Policija je danes znova opozorila, da solidarnostno akcijo pomoči prizadetim v poplavah poskušajo izkoristiti tudi kriminalci. Poleg tatov bi se lahko pojavili goljufi, ki se predstavljajo kot uslužbenci javnih podjetij. Že od prvega dne poplav pa marsikje opozarjajo na lažna humanitarna zbiranja sredstev.
Policija je na vsa območja, ki so jih prizadele katastrofalne poplave in zadnje dni vse bolj pogosti plazovi, napotila večje število pripadnikov svojih enot. Poleg uniformiranih policistov so na terenu tudi kriminalisti in ponekod tudi pomožni policisti, vsi pa poleg drugih predvidenih aktivnosti posebej pazijo na premoženja. Marsikje po državi so namreč še vedno aktualne evakuacije, zato so lahko hiše ali kar celi zaselki prazni, sploh ponoči.
S Policije pa opozarjajo tudi na druge kriminalce. »Poleg morebitnih tatov in vlomilcev se lahko pričakuje, da bodo stisko poskušali izkoristiti tudi goljufi, ki se običajno predstavljajo kot delavci elektro, komunalnih, telekomunikacijskih ali gradbenih podjetij, odkupovalci železa, serviserji in podobno. Njihov glavni namen je, da žrtev zvabijo iz hiše in preusmerijo njeno pozornost, sostorilci pa v tem času vstopijo v hišo in izvršijo kaznivo dejanje,« pravijo na Policiji.
Občani naj si ob morebitnem pojavu neznanih oseb zapomnijo njihov videz in obraz, predvsem pa naj si zapišejo registrsko številko njihovega vozila. Najbrž je še najbolje, da jih kar lepo povprašajo po uradnih izkaznicah ali osebnih dokumentih – če se začne kdo izmikati in jih noče pokazati, potem je jasno, da najbrž nima poštenih namenov. Tedaj je potrebno takoj poklicati na 113 ali na druge lokalne telefonske številke policijskih postaj.
Že od prvega dne poplav pa marsikje na družabnih omrežjih opozarjajo na lažna humanitarna zbiranja sredstev. Trenutno finančna sredstva v humanitarne namene uradno zbirajo Rdeči križ Slovenije, Karitas Slovenija, Humanitarno društvo ADRA Slovenija, Slovenska filantropija, Evangeličanska humanitarna organizacija ‘Podpornica’ (EHO – Podpornica) in Zveza prijateljev mladine Slovenije.
Vse te organizacije imajo svoje utečene kanale obveščanja javnosti in obveščajo vso javnost naenkrat, ne pa vsakega Slovenca posebej. Kdor koli bi vas torej klical prek telefona, pošiljal SMS-je ali e-sporočila, vse s prošnjo za finančno nakazilo, je načeloma sumljiv in zato potreben dodatnega preverjanja. Policija pa pričakuje tudi, da bodo goljufi hodili celo po hišah in poskusili kar osebno pobirati denarna sredstva.