Naslovnica SlovenijaPodetje Adria Airways je odletelo v stečaj

Podetje Adria Airways je odletelo v stečaj

Avtor:

Včeraj je bila na spletni strani adria.si in v medijih objavljena novica, da je Adria Airways na okrožnem sodišču v Kranju vložila predlog za stečajni postopek družbe. Zakonski rok, v katerem mora pristojno sodišče odločiti o začetku stečajnega postopka je 3 dni. Novica je izjemno negativna za družbo Adria Airways, za vse njene poslovne partnerje, za slovensko državo, za zaposlene v Adrii in tudi za vse potnike.

 Kakšen plaz bo za seboj potegnil stečaj Adrie? Se bodo v iskanju novih prevoznikov slovenski potniki množično preusmerili na letališči Zagreb ali Trst? (foto: flickr.com)

 

Adria Airways je včeraj na okrožnem sodišču v Kranju vložila predlog za stečajni postopek družbe. Glede na katastrofalno finančno stanje družbe in na dejstvo, da ji je Agencija za civilno letalstvo odvzela operativno licenco, najbrž drugega sploh ni preostalo. Slovenska država bo sedaj morala hitro najti druge rešitve za zagotavljanje osnovnih letalskih prometnih povezav, številni poslovni partnerji Adrie bodo utrpeli gospodarsko škodo, zaposleni si bodo morali poiskati nove službe, potniki pa nove prevoznike.

Kljub temu, da se je stečaj obetal že dlje časa, da so se tudi odpovedi letov in zamude Adrie kar vrstile, pa so očitno še mnogi potniki želeli potovati z nesrečno slovensko letalsko družbo. Zato se je danes oglasil tudi Tržni inšpektorat Republike Slovenije (TIRS), kjer so pojasnili, da se pravice potrošnika v zvezi z odpovedjo letov prevoznika Adria Airways d.o.o. se razlikujejo glede na to, ali je potrošnik opravil zgolj nakup letalske vozovnice ali pa je letalski prevoz del paketnega potovanja.

»Če je potrošnik kupil le letalsko vozovnico za lete, ki jih izvaja Adria Airways d.o.o. glede na stečaj, ti leti ne bodo izvedeni, saj je bila Adria Airways d.o.o. zaradi vložitve predloga za stečajni postopek in posledično odvzema licence, izbrisana iz sistema Amadeus, s katerim upravlja Mednarodno združenje za zračni transport (IATA). V takem primeru lahko potrošniki svoje terjatve zaradi neizvedenih letov (odškodnino) prijavijo v stečajni postopek. V primeru stečaja pravne osebe je rok za prijavo terjatev 3 mesece od oklica začetka stečajnega postopka, ki bo predvidoma objavljen jutri, 2. 10. 2019 na spletni strani AJPES,« so zapisali pri TIRS-u.

Nesojeni potniki Adrie, ki imajo kupljena paketna potovanja pri turističnih agencijah, se za morebitne informacije lahko obrnejo neposredno na te turistične agencije. Za izpolnitev take pogodbe namreč odgovarja organizator potovanja in turistične agencije bodo za izpolnitev pogodbe morale kar lepo poiskati druge letalske prevoznike. »Pri tem seveda lahko pride tudi do kakšnih zamud ali odloženih letov, zato predlagamo potrošnikom, da so v takšnih primerih strpni.

Pravice potnikov v primeru zamud, odpovedi leta in zavrnitve vkrcanja sicer ureja Uredba 261/2004. Pristojni nacionalni izvršilni organ za pravice letalskih potnikov je Agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije (caa.si), zato predlagamo, da se potniki za informacije obrnejo neposredno na agencijo,« so še poudarili na TIRS-u. Kakšen plaz bo za seboj potegnil stečaj Adrie, pa bo najbrž popolnoma jasno šele čez kakšen mesec. 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.