Slovenija je včeraj pričela z odstranjevanjem žičnate ograje na meji s Hrvaško. Rezilna žica, ki naj bi preprečevala ilegalne prehode migrantov, tako po približno 7 letih odhaja v pokoj. To ne pomeni, da bo varnost ljudi, ki živijo ob meji, zato kaj manjša. Precej manjša pa bo nevarnost za migrante in za vse gozdne živali.
Rezilno žico so na slovenski strani meje s Hrvaško pričeli postavljati konec leta 2015, ko se je Evropa znašla pod pritiskom tisočev ilegalnih migrantov, ki so pribežali pred vsem iz Sirije, Iraka, Turčije in Afganistana, pa tudi iz afriških držav. Tedaj naj bi postavitev rezilne žice našo državo stala skoraj 2 milijona evrov, takoj pa so se v jasnosti pojavile številne kritike, da je ta vrsta žice nevarna za ljudi in tudi za gozdne živali.
Vseeno je bilo potrebnih skoraj 7 let, da so pristojne državne strukture ugotovile, da od žice res ni posebnih koristi. Migracije se niso nikoli povsem prekinile, žico pa je sedaj celo vrh Ministrstva za notranje zadeve označil kot povsem nesorazmeren ukrep. »Rezilna žica na meji, ki jo je po podatkih policije okoli 51 km, se bo odstranjevala postopoma. Umikali jo bodo predstavniki Slovenske vojske, ki so za to usposobljeni in imajo tudi ustrezno opremo.
Nato sledi postopen umik panelne ograje (po podatkih policije je postavljenih 143 km), o čemer se bomo v prihodnje pogovarjali z lokalnimi skupnostmi ob meji,« so besede notranje ministrice Tanje Bobnar povzeli v izjavi za javnost. Poleg tega je ministrica dejala, da je strašenje ljudi, ki živijo ob južni meji, s tujci, nesprejemljiva politična manipulacija, kakor se tudi vsako nesprejemanje drugačnosti (v tem primeru tujcev) ne sklada s temeljnimi vrednotami EU.