Naslovnica Svet & EU Parlamentarci EU so rekli ne novim trikom multinacionalk

Parlamentarci EU so rekli ne novim trikom multinacionalk

Avtor: Spletno Uredništvo

Prejšnji teden je Evropski parlament izglasoval resolucijo, ki navaja, da rastline, vzgojene po naravni poti, ne morejo postati predmet patentiranja. Navidezno gre za nezanimivo drugorazredno novico, vendar so v Parlamentu EU s tem spet preprečili, da bi si multinacionalke prilastile nekaj, kar je v naravi prosto na voljo vsakemu človeku. Podobno so si multinacionalke že zaman poskušale prisvojiti pitno vodo, tudi tokrat pa jim očitno ni uspelo.

Interesi multinacionalk so pogosto diametralno nasprotni interesom prebivalcev EU (foto: flickr.com)

 

Zgodba se je zapletla, ko je Evropski patentni urad (EPO) podelil patent za sorti paradižnika in brokolija, z uporabo katerih naj bi močno zmanjšali tveganje za določene vrste rakavih obolenj. Sicer sta bili obe vrsti ustvarjeni s križanjem in žlahtnjenjem, a brez dodatne genske manipulacije. Po veljavni zakonodaji EU lahko vzgojitelji rastlin svoje nove produkte zaščitijo s pomočjo posebne oblike pravic industrijske lastnine za nove rastlinske sorte.

Vendar so želela nekatera velika podjetja postopke patentirati, zakonodajo mimogrede prilagoditi svojim potrebam in si s tem na zahrbten način pridobiti ogromne koristi. Trenutna zakonodaja je namreč glede patentov zelo natančna, zato obstajajo bojazni, da bi z nediskriminirano uvrstitvijo rastlinskih novosti v kategorijo patentov omogočili nove monopole in s tem prebivalcem EU povzročilo celo vrsto nepotrebnih nevšečnosti.

»Poslanci se bojijo, da bi patentiranje naravno vzgojenih rastlin pripeljajo do koncentracije materialov in postopkov, potrebnih za vzgojo rastlin, v rokah majhnega števila močnih multinacionalk. To lahko privede do zmanjšanja genske raznolikosti rastlin, kar ogroža naravne habitate, lahko pa pomeni tudi dvig cen hrane. Konvencija o podeljevanju evropskih patentov vsebuje izjemo, ki zapoveduje, da se patenti ne morejo podeliti za rastlinske sorte ali živalske pasme ali postopke vzgoje rastlin ali živali, ki so v svojem bistvu biološki.

Vendar pa ta izjema ne velja za mikrobiološke postopke ali njihove proizvode,«pojasnjujejo s Parlamenta EU, kjer so že leta 2015 izglasovali resolucijo o neprimernosti podeljevanja patentov za rastline, vzgojene na naraven način. Zadnja nasprotovanja med multinacionalkami in zavednimi parlamentarci EU so izhajala iz različnih pravnih interpretacij tega določila. Zdi se, kot bi bile multinacionalke v vlogi nepoštenih prodajalcev, ki stranko skušajo prenesti naokrog z besedilom v zelo drobnem tisku, skritem nekje na koncu pogodbe.

Premišljena prevara je načrtni in obenem osnovni del te igre, investicije v pravnike in lobiste brez osnovnih moralnih vrednot pa so običajna legalna pot do povečanja profitov neke gospodarske družbe.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.