Medtem, ko pri nas v Sloveniji še odpravljamo posledice katastrofalnih poplav, pa se drugje po svetu in v EU vrstijo novi vremenski ekstremi. Tako je nov vročinski val zajel Portugalsko in Španijo, obsežne padavine in poplave so prizadele Švedsko in Norveško, hud požar pa je na Havajih povzročil skoraj 40 smrtnih žrtev.
Havaji so za mnoge pravcati raj na zemlji, toda tudi v tem paradižu mati narava pogosto kaže svojo moč. Največkrat imajo tam težave zaradi vulkanov, tokrat pa so se hudi gozdni požari razplamteli tudi brez lave iz globin. Na otoku Maui je prišlo do tragedije, saj je močan veter (povzročil ga je orkan Dora, ki je le oplazil otočje) sprožil uničujoče gozdne požare in po prvih vesteh so zaradi ognjenih zubljev našteli že 36 mrtvih.
Ljudje so pred ognjem bežali celo v morje, zgodovinsko mesto Lahaina naj bi bilo opolnoma požgano, evakuirati pa so morali na tisoče prebivalcev in turistov. Ker imajo Havaji glede na Slovenijo točno 12 ur časovne razlike, se tam pravkar dani in šele v naslednjih urah bo povsem jasno, koliko škode so včeraj povzročili požari. Sicer pa gori tudi v Evropi – najhuje je trenutno na jugu Portugalske, kjer že peti dan zapored divjajo gozdni požari.
Požarna žarišča so prisotna tudi v Grčiji, Italiji in Franciji, vendar je Portugalsko in Španijo pravkar zajel že tretji letošnji vročinski val. Ker so po Iberskem polotoku včeraj marsikje ponovno namerili temperature prek 40 stopinj Celzija, nevarnost novih požarov tako narašča iz ure v uro. Medtem pa so se na severu Evrope pravkar znašli v zelo podobnih težavah, kot smo se Slovenci prejšnji konec tedna.
V zadnjem tednu so namreč skandinavske države prizadele za ta letni čas neobičajno močne nevihte, pri čemer je Danska na svojih SV obalah zabeležila orkanske vetrove, Švedska in Norveška pa sta po zaslugi cilkona Hans dočakali ogromne količine dežja, zato se tam sedaj intenzivno spopadajo z naraslimi rekami in s poplavami, ki odnašajo hiše in mostove, grozijo pa tudi jezovom hidrocentral.
Poplave so pred kratkim v EU prizadele tudi Irsko, še precej huje pa je trenutno na drugem koncu sveta – v Aziji. V Bangladešu naj bi zaradi podivjanih vodah našteli okrog 40 mrtvih, na Kitajskem pa 33, vendar bi lahko ta številka narasla, saj nekaj ljudi še pogrešajo.