Naslovnica Svet & EU Nova Interreg sredstva za Moldavijo in Ukrajino

Nova Interreg sredstva za Moldavijo in Ukrajino

Avtor: Spletno Uredništvo
Evropska komisija je pravkar objavila svojo odločitev, da namesto za program Interreg NEXT za Rusijo in Belorusijo, 135 milijonov evrov preusmeri v druge programe Interreg – za Ukrajino in Moldavijo.
Nova Interreg sredstva za Moldavijo in Ukrajino

Z leve proti desni so zastave Moldavije, EU in Ukrajine (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)

V skladu s sankcijami, ki jih je sprejela EU po vojaškem napadu Rusije na Ukrajino, je Evropska komisija že marca lanskega leta 2022 prekinila sodelovanje z Rusijo in z njeno zaveznico Belorusijo v programih Interreg. Interreg so sicer programi evropskega teritorialnega sodelovanja, ki povezujejo različne regije in tudi države znotraj EU, pa tudi sosedske države in države v postopku približevanja EU.

Tako so že lani namesto v sodelovanje z Rusijo in Belorusijo organi EU namenili 26 milijonov evrov v sodelovanje z Ukrajino in Moldavijo. Komaj sedaj, skoraj leto in pol kasneje, pa so prerazporedili tudi vsa preostala sredstva, ki so bila za celotno obdobje med leti 2021 in 2027 namenjena rusko-beloruski navezi. Kar 135 milijonov evrov bo tako namenjenih raznim oblikam sodelovanja z Ukrajino in Moldavijo.

»Odločitev o preklicu predvidenega sodelovanja z Rusijo in Belorusijo prek naših programov Interreg je posledica brutalne vojne Rusije proti Ukrajini. Veseli me, da bodo sredstva, ki smo jih prvotno načrtovali za to sodelovanje, zdaj koristila programom EU z Ukrajino in Moldavijo. To bo pomagalo okrepiti sodelovanje med regijami EU in lokalnimi deležniki z ukrajinskimi in moldavskimi partnerji,« pravi Komisarka za kohezijo in reforme Elisa Ferreira.

Komisija EU je poleg tega odločila, da lahko tiste regije na Finskem, v Estoniji, Latviji in na Poljskem, ki naj bi bile vključene v programe sodelovanja z Rusijo in Belorusijo, odslej sodelujejo v drugih programih Interreg. Vključenost v programe Interreg pa bo Ukrajini in Moldaviji koristilo tudi za dvig upravne usposobljenosti in nabiranja izkušenj pri črpanju sredstev iz EU.

Konkretno pa naj bi financiranje podpiralo različne dejavnosti, kot so razvoj čezmejnih prometnih povezav, zdravstvenih storitev, izobraževalnih in raziskovalnih projektov, shem socialne vključenosti ter krepitve institucionalne zmogljivosti ukrajinskih in moldavskih javnih organov.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.