Generalna policijska uprava je objavila rezultate javnomnenjska raziskave glede ocenjevanja dela Policije v letu 2022. Ocene in stališča ljudi o delu policije so se sicer v primerjavi z lanskim letom 2021 nekoliko izboljšale, a bodo v letu 2023 zagotovo precej boljše. Letos so namreč anketo opravili takoj po parlamentarnih volitvah, ko so se v Ljubljani zaključili dolgotrajni vsakotedenski petkovi protesti.
Generalna policijska uprava je pravkar objavila rezultate v maju izvedene javnomnenjska raziskave o delu Policije. Kar 171 strani dolgo poročilo je s statističnega vidika strokovno pripravljen dokument, v katerem avtorji ugotavljajo, da se je stopnja zaupanja do aktivnosti slovenske policije v lanskem letu 2021 zelo zmanjšala, povprečne ocene vseh merjenih postavk, ki so bile pred tem relativno visoke, pa so se znižale. Letos je že nekoliko bolje, vendar…
»Rezultati letošnjih raziskav (Valicon, 2022, in to poročilo) kažejo, da so v povprečju ocene vseh merjenih postavk nekoliko višje od ocen v letu 2021. To so gotovo spodbudne povratne informacije o delu policije, ki kažejo na to, da je policija na pravi poti. In čeprav so se ocene v primerjavi z letom 2021 nekoliko izboljšale, rezultati še zdaleč niso tako dobri, kot so bili pred letom 2021,« je med drugim zapisala Policija.
Zanimivo je dejstvo, da je bila najbolj opazno nižja stopnja zaupanja v poročilu krajevno vezana na večja naselja, osrednjeslovensko statistično regijo in Policijsko upravo Ljubljana. Če upoštevamo, da je bila raziskava narejena med 16. in 31. majem letos – po parlamentarnih volitvah, pred tem pa so skoraj dve leti v Ljubljani najmanj enkrat tedensko potekali protivladni protesti, je hitro jasno, zakaj so številke negativne.
Razganjanje miroljubnih demonstrantov s solzivcem, uporaba vodnega topa in podobni ‘strokovni’ prijemi, ki so za nameček imeli prepoznavno politično ozadje, seveda niso mogli pozitivno vplivati na priljubljenost Policije. Bo pa poročilo v letu 2023 zagotovo bolj pozitivno, saj so se po parlamentarnih volitvah protesti (in policijska posredovanja) prenehali, vodni top pa je bil julija končno koristno uporabljen ob gašenju velikega požara na Krasu.