Naslovnica Gospodarstvo Največje razhajanje je glede števila brezposelnih

Največje razhajanje je glede števila brezposelnih

Avtor: Spletno Uredništvo

Statistični urad republike Slovenije (SURS) in Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ) sta pravkar objavila podatke o zaposlenih, nezaposlenih, aktivnem in neaktivnem prebivalstvu v državi. Podatki se malce razlikujejo, saj so za različna časovna obdobja in za različne skupine prebivalstva. Vseeno pa je razlika glede števila brezposelnih precejšnja.

SURS je za 2. črtetletje objavil podatek o 43.000 brezposlenih, Zavod RS za zaposlovanje pa za julij pravi, da je bilo iskalcev zaposlitve skoraj 70.000 (foto: maxipixel.net) 

 

Statistični urad republike Slovenije (SURS) je pravkar objavil podatke o aktivnem in neaktivnem prebivalstvu v 2. četrtletju letošnjega leta. Iz njih je razvidno, da so bile razmere na trgu dela v 2. četrtletju leta 2019 zelo podobne kot v 2. četrtletju leta 2008. Število delovno aktivnih (991.000) in število brezposelnih (43.000) je bilo skoraj enako kot pred 11 leti. Podrobnejši podatki so sicer na voljo tudi v podatkovni bazi SiStat in sicer gre za številke o aktivnem in neaktivnem prebivalstvu po kohezijskih regijah, spolu, starostnih skupinah, zaposlitvenem statusu, dejavnostih, poklicnih skupinah in prehodih med statusi aktivnosti na trgu dela.

Za mesec julij pa so podatki SURS-a malce drugačni in sicer je bilo v Sloveniji okoli 893.800 delovno aktivnih oseb (za 0,4 % manj kot v prejšnjem mesecu) in za 2,5 % (ali okoli 22.100 oseb) več kot konec julija leta 2018. Število zaposlenih oseb se je znižalo za 0,2 % (na okoli 802.700 oseb), število samozaposlenih oseb pa se je znižalo za 1,7 % (na okoli 91.000 oseb). Zavod Republike Slovenija za zaposlovanje (ZRSZ) pa je objavil spet nekoliko drugačne podatke, po katerih trenutno beleži 69.988 prijavljenih iskalcev zaposlitve, prostih delovnih mest pa je točno 3428.

Več kot polovica prijavljenih iskalcev na ZRSZ je dolgotrajno brezposelnih – v mesec avgustu jih je bilo 52,8 %. Sicer število prijavljenih brezposelnih upada, kar kaže na prve pozitivne učinke pilotnega projekta intenzivne obravnave dolgotrajnih brezposelnih. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je namreč v začetku preteklega leta pričelo s pilotnim projektom intenzivne obravnave dolgotrajnih brezposelnih tako s strani centrov za socialno delo kot s strani ZRSZ. Kot je že večkrat poudarila ministrica mag. Ksenija Klampfer, je ”pilotni projekt usmerjen v pospešeno obravnavo obeh svetovalcev, kar je ključno za integracijo dolgotrajno brezposelnih”.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.