Po družbenih omrežjih se v zadnjem mesecu vrstijo objave o domnevnih poskusih ugrabitev otrok v bližini šol. Zgodba je postala že tako obsežna in nadležna, da se je morala oglasiti tudi Policija. Gre namreč za lažne vesti, saj primera ugrabitve otroka ni bilo in ga policisti niso obravnavali. Vseeno pa vsako objavo preverijo.
Tudi slovenska Policija je v zadnjem mesecu na različnih družbenih omrežjih zasledila več objav o nekakšnih belih kombijih in domnevnih poskusih ugrabitev otrok. Zato je v posebni izjavi za javnost Policija pojasnila, da ugrabitve ali poskusa ugrabitve, ki bi bila povezana z belim kombijem ali katerim drugim vozilom, doslej še ni obravnavala, saj o takem dejanju sploh ni prejela nobene prijave.
Očitno torej obstaja nekdo, ki nima bolj pametnega dela, kot da širi lažne novice o otrocih, saj se zaveda, da bo tako pritegnil pozornost na družbenih omrežjih. Seveda mu marsikdo nasede in lažno vest deli naprej, kot da bo s tem kakorkoli pomagal. Zato tudi Policija poudarja, da je potrebno ob pojavih sumljivih oseb ali sumljivega dogajanja obvestiti policiste, ne pa se lotiti širjenja objav na družbenih medijih.
Ker gre za zelo občutljivo področje, se bo Policija vedno odzvala in bo preverila vsako prijavo o morebitnem neprimernem vedenju do otrok, vabljenju v vozilo ali ogovarjanju, preverila bo vse okoliščine in poskušali ugotoviti identiteto vpletenih oseb, če je dogodka sploh prišlo. Sicer so lažne objave lahko tudi kaznivo dejanje, v vsakem primeru pa pomenijo izgubo časa za Policijo in povsem nepotrebno zapravljanje davkoplačevalskega denarja.
»Zadnji primer iz tega tedna, ko naj bi v bližini ene od ljubljanskih osnovnih šol do sedaj neznani moški v črnem osebnem vozilu na daljavo ogovarjal otroka, policisti še preverjamo. Na splošno pa pojasnjujemo, da se policija odzove na vsako tovrstno obvestilo, pri čemer v nadaljevanju sodeluje tako z institucijami na področju šolstva, drugimi deležniki in starši otrok,« so pojasnili s Policije.
Dodali so še, da sami namenjajo veliko časa ozaveščanju otrok o pravilnem vedenju in odzivih v takšnih situacijah. Prav tako otroke osveščajo straši in pedagoški delavci, Policija pa že zaradi prometnih nevarnosti in navadne kriminalitete redno opravlja kontrole ob šolskih poteh. Če kdo opazi sumljivo dogajanje, naj torej takoj obvesti Policijo, ne pa svoje prijatelje na družbenih omrežjih.