Naslovnica Kronika Naivneži veselo kupujejo rabljene avtomobile prek spleta

Naivneži veselo kupujejo rabljene avtomobile prek spleta

Avtor: Spletno Uredništvo
S projekta Varni na internetu so pravkar opozorili na nove poskuse spletnih prevar. Tokrat gre za kupovanje rabljenih avtomobilov prek spleta, predvsem vozil iz tujine.
Naivneži veselo kupujejo rabljene avtomobile prek spleta

Primer lažne spletne strani za prodajo vozil, ki je skoraj identična pravi strani (foto: varninainternetu.si)

Nekoč je veljalo nenapisano pravilo, da je potrebno pred nakupom rabljenega avtomobila z vozilom obiskati izkušenega mehanika, ali pa vsaj najti način, da si lahko potencialni kupec dobro ogleda podvozje avtomobila. Potrebno pa je bilo tudi preveriti, ali podatki o rednih servisih iz servisne knjižice skozi leta sovpadajo s številom kilometrov na števcu in ali stanje na števcu ne odstopa preveč od letnega povprečja prevoženih kilometrov.

Potem pa je prišel internet in danes lahko vse kupimo prek spleta, tudi avtomobile. Angeli varuhi slovenskih uporabnikov spleta, ki so zbrani okrog projekta Varni na internetu, tako tokrat slovensko javnost opozarjajo na poskuse prevar s področja prodaje rabljenih avtomobilov. Sicer rabljenih vozil ne gre kupovati le na podlagi fotografij in nepreverjenih podatkov, a očitno naivneži še vedno nasedajo raznim ‘neverjetnim ponudbam’ iz tujine.

»Spletno nakupovanje že dolgo ni več omejeno zgolj na oblačila, modne dodatke in tehnološke izdelke. Prav tako vse pogosteje kot pri slovenskih kupujemo pri tujih ponudnikih, saj znajo biti ponudbe marsikdaj ugodnejše. Posledično ni nič nenavadnega, ko znanec kupi rabljen avtomobil prek npr. nemškega spletnega portala. Vendar pa prevrteni kilometri in zavajajoči oglasi niso edina težava pri nakupovanju rabljenih avtomobilov!

Nasedemo lahko spletni prevari, kjer goljufi zlorabijo podobo uveljavljenih spletnih trgovcev in nas prepričajo, da nakažemo kupnino na račun denarne mule. V takšnem primeru torej ostanemo brez denarja in brez avtomobila,« sporočajo s projekta Varni na internetu. Potem ko kriminalci postavijo lažno spletno stran, ki je zelo podobna pravi in je na njej tudi veliko resničnih podatkov, jo pogosto tudi oglašujejo prek Google ali FB oglasov.

S tem hkrati pritegnejo potencialno žrtev in ji ustvarijo lažen občutek zaupanja, tako da kasneje lažje zaključijo posel. Bančni račun, kamor nazadnje žrtve nakažejo denar, običajno pripada denarni muli, ki denar takoj po prejemu po neki drugi poti pošlje naprej goljufom, zato se sled zelo hitro izgubi. Tudi morebitne policijske preiskave so lahko zelo dolgotrajne in so velikokrat neuspešne.

»Pri neverjetnih ponudbah bodite še posebej sumničavi, lažni trgovci bodo zelo vztrajni in prepričljivi z vedno novimi izgovori, zakaj tako prodajajo avto tako poceni. Spletni portali, ki jih postavijo, izgledajo zelo profesionalni, vse informacije in kontakti so na voljo, le preverba domene jih izda. Zato preverite domeno strani – kdaj je bila registrirana, v kateri državi se nahaja registrar,« svetujejo s projekta Varni na internetu.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.