Danes v Bruslju zaseda Svet EU za okolje. Osrednje teme dnevnega reda so onesnaževanje, odpadki in priporočila Komisije EU za zmanjševanje emisij do leta 2040.

Mikroplastika na koncu pristane v telesih vseh živih bitij (foto: slovenia.representation.ec.europa.eu)
Danes je za varovanje okolja v EU pomemben dan, saj v glavnem mestu Belgije poteka zasedanje Sveta EU za okolje, na katerem se usklajujejo stališča Evropske komisije z državami članicami EU. Ministri oz. drugi zastopniki držav članic EU, ki so pristojni za področje varovanja okolja, najprej čaka razprava o predlagani uredbi Komisije EU za zmanjšanje onesnaževanja z mikroplastiko zaradi uporabe plastičnih peletov.
Komisija EU je za današnje zasedanje pripravila več predlogov za dodatno varovanje okolja in sicer: 30-odstotno zmanjšanje količine mikroplastike, ki naj bi se v okolje izpustila do leta 2030, revizijo okvirne direktive o odpadkih s poudarkom na zmanjševanju odpadkov iz tekstilnega in prehrambenega sektorja, da bi prispevali k učinkovitejši rabi naravnih virov ter nov cilj zmanjšanja škodljivih emisij kar za 90 % do leta 2040.
Poleg tega se bodo prisotni posvetili obvladovanju podnebnih tveganj v Evropi, o posodobljenih nacionalnih energetskih in podnebnih načrtih (PNEC), pregledu 8. okoljskega akcijskega programa (EAP), prihajajočemu ‘Zakonom o nadzoru gozdov’ ter odpornosti na področju vode. Gre za zelo pomembne problematike, sploh zato, ker okoljevarstveniki nanje opozarjajo že dlje časa, reakcije struktur EU pa so običajno zelo počasne.