Naslovnica Magazin Ljubljana bo dobila center za umetno inteligenco

Ljubljana bo dobila center za umetno inteligenco

Avtor: Spletno Uredništvo

Na 206. seji izvršilnega odbora UNESCO – organa Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo je bil soglasno potrjen predlog, da se v Sloveniji ustanovi mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco, ki bi deloval pod okriljem UNESCO v Ljubljani. Pobuda za ustanovitev centra je nastala po izjemnem uspehu 2. svetovnega kongresa o prosto dostopnih izobraževalnih virih, ki ga je Slovenija gostila septembra 2017.

Center za umetno inteligenco bo izjemna priložnost za slovensko raziskovalno in gospodarsko dejavnost (foto: mizs.gov.si)

 

Vodstvo Organa Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo – UNESCO se je septembra lani pozitivno odzvalo na pobudo Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) in pozvalo k pripravi podrobnejšega predloga za ustanovitev centra za umetno inteligenco (AI). Sedaj pa je na glasovanju v Parizu slovenski predlog dobil soglasno podporo, kar potrjuje kakovost doslej opravljenega dela in obenem daje veliko upanja, da se bo Slovenija pomaknila v sam svetovni vrh glede AI.     

Sicer predlog MIZŠ predvideva, da bi Center za umetno inteligenco (IRCAI) v začetni fazi gostili na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) v Ljubljani. Namen Centra bo zagotavljanje odprtega in preglednega okolja, ki bo poleg raziskav, tehnologije in razprav na področju umetne inteligence (AI) različnim deležnikom po vsem svetu zagotavljajo tudi javno-politično podporo pri pripravi usmeritev in akcijskih načrtov na področju umetne inteligence.

V Sloveniji (in najbrž tudi v širši soseščini) je pionir v tem segmentu prav Inštitut Jožef Stefan, kjer so z raziskovanjem umetne inteligence začeli že leta 1972, nekaj let pozneje pa so vzpostavili tudi Laboratorij za umetno inteligenco (AIL), ki deluje še danes. Danes v Republiki Sloveniji na tem področju deluje okrog 30 raziskovalnih organizacij.

Na IJS na primer trenutno dela skoraj 1000 raziskovalcev. V okviru projektov, ki jih bo izvajal center IRCAI, bo lahko sodelovalo skoraj 200 raziskovalcev z različnih oddelkov na IJS, ki opravljajo raziskave na številnih področjih, povezanih z umetno inteligenco. Center bozagotavljal ustrezno strokovno podporo vladam, domačim in mednarodnim organizacijam, pravnim osebam, drugim ustanovam in širši javnosti  pri sistemskih ter strateških rešitvah ob uvajanju umetne inteligence.

Sicer pa UNESCO sledi svojim ciljem skozi pet programskih sektorjev, ki zajemajo področja izobraževanja, naravoslovja, družboslovja in humanistike, kulture ter komunikacije in informiranja. 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.