Prijavna točka Spletno oko, ki že enajst let deluje kot prijavna točka za prijavo posnetkov spolnih zlorab otrok in sovražnega govora na internetu, je objavila letno poročilo o prijavah in kršitvah za lansko leto. V poročilu povzemajo statistične podatke o obravnavi prijav v preteklem letu ter jih primerjajo s prejšnjimi leti.
Spletno oko se posveča ponetkom spolne zlorabe otrok in sovražnemu govoru, sicer pa je splet poln številnih drugih pasti (foto:
Na prijavno točko Spletno oko so lani prejeli 97 prijav spletnih strani, ki naj bi prikazovale posnetke spolnih zlorab otrok. Po pregledu so ocenili, da je bilo med temi 24 primerov ali 25% dejansko nezakonitih. Večina preostalih primerov je prikazovala spolne aktivnosti odraslih oseb. Sporne primere so posredovali v nadaljnji pregled in obravnavo Policiji in prijavnim točkam držav, kjer so se vsebine nahajale.
Najpogostejše so bile prijave za vsebine, ki so sodile pod zakonodajo Združenih držav Amerike. Na domnevno nezakonitih posnetkih pa so bile žrtve v večini primerov deklice. Hkrati so na Spletne očesu opozorili, da že nekaj let zaznavajo večji delež posnetkov, na katerih so žrtve mlajši otroci, stari od 0 do 10 let. Podobno tendenco opažajo tudi prijavne točke drugje po svetu.
Uporabniki spleta v Sloveniji pa so lani prijavili 556 primerov domnevno nezakonitega sovražnega govora. To je približno polovico manj kot leta 2016. Po drugi strani je bilo več primerov po njihovi oceni potencialno kaznivih (25 v primerjavi s 23 leta 2016). Na Policiji pa po pregledu prijav niso podali kazenskih ovadb, kar potrjuje ostre pogoje za kazenski pregon sovražnega govora v Sloveniji.
Pri primerih, posredovanih Policiji, je šlo najpogosteje za sovražni govor, uperjen proti posameznikom zaradi njihovega političnega prepričanja (28 %). Če kot skupno kategorijo razumemo sovražni govor proti prebežnikom (24%) in proti pripadnikom islamske veroizpovedi (20 %), ki se zelo prepletata, tovrsten govor še naprej predstavljata največji delež najbolj spornih obravnavanih primerov. Največ primerov se je nahajalo na družbenih omrežjih, precej manj pa na novičarskih portalih in forumih.
V sporočilu za javnost so še dodali, da prijavna točka Spletno oko deluje v okviru Centra za varnejši internet in sprejema prijave posnetkov spolnih zlorab otrok in domnevno nezakonitega sovražnega govora od marca 2007. Glavna vloga prijavne točke je omogočanje anonimne prijave domnevno nezakonitih vsebin ter zmanjšanje obsega neprimernih vsebin na internetu. Pri tem aktivno sodeluje s slovensko Policijo, INHOPE mrežo prijavnih točk po vsem svetu in drugimi partnerji.