Naslovnica Magazin Kulturna pustolovščina na dlani se bo v Granadi potegovala za zmago

Kulturna pustolovščina na dlani se bo v Granadi potegovala za zmago

Avtor: Spletno Uredništvo

Slovenska turistična organizacija (STO) je ena izmed štirih finalistk za nagrado ECTN ‘Destination of Sustainable Cultural Tourism’ Awards 2019 v kategoriji Inovacije in digitalizacija. Podelitev nagrad bo 24. oktobra v Granadi v Španiji v sklopu letne konference ECTN. Slovenske barve bo tam branil lanski hackathon z naslovom ‘Kulturna pustolovščina na dlani’.

Hackatoni trajajo vsaj nekaj dni, pogosto se dogajajo za vikend, običajno pa se ne razvlečejo na več kot en teden (foto: flickr.com).

 

Slovenska turistična organizacija (STO) je za nagrado ECTN 2019 prijavila hackathon ‘Kulturna pustolovščina na dlani’, ki je bil izveden septembra 2018, ob evropskem letu kulturne dediščine v turizmu. Sicer je hackathon zbor programerev, ki v krajšem oddobju nekaj dni skupaj skrajno šifrirajo. ‘Kulturna pustolovščina na dlani’ je tako lani združila 48 mladih programerjev, oblikovalcev, poznavalcev in ljubiteljev kulturne dediščine ter tudi turizma. Udeleženci so morali izdelati idejno zasnovo informacijske rešitve, ki bi preko vizualizacije odprtih podatkov (Open data) omogočila boljšo promocijo in doživetje slovenske kulturne dediščine v turizmu.

Izziv so poimenovali ‘Ustvariti digitalno zgodbo kulturne dediščine’, rešitve pa je izdelalo in oddalo 9 ekip. Strokovno komisijo so najbolj prepričale ekipa Čarolet – Čarobna doživetja za vso družino (Matic Moličnik, Pia Poljanšek, Mark Prelec, Primož Sagmeister in Jurij Tekavec)’, ekipe Proteus Explore Slovenia (Tina Avbelj, Matevž Lenič, Pavlin Poličar in Žiga Vučko) ter ekipe Team Raketa (Andraž Erker, Matevž Gros, Domen Jelič, Urška Krivograd in Igor Pičuljan). Vse tri izbrane rešitve ponujajo prototipe aplikacij, ki imajo jasno določene ciljne skupine.

Kot so poudarili na STO, se poleg tega te rešitve najbolj približujejo konceptu Turizem 4.0, saj ponujajo najbolj celovito in prijazno uporabniško izkušnjo ter vključevanje lokalnih akterjev v predstavitve slovenske kulturne dediščine. Hackathon je bil organiziran v sodelovanju z Ministrstvom za javno upravo, Ministrstvom za kulturo in Slovensko turistično organizacijo ter tehnološkimi partnerji, to je glavnima sponzorjema Microsoft in IBM ter partnerji GDI Ljubljana, Oracle, Xlab in Comtrade, izvedel pa ga je ABC Pospeševalnik.

 

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.