Naslovnica Slovenija Kongres o spremembah sistema plač v javnem sektorju

Kongres o spremembah sistema plač v javnem sektorju

Avtor: Spletno Uredništvo
V Portorožu poteka dvodnevno zasedanje, ki so ga uradno poimenovali ‘Konferenca o plačah v javnem sektorju – Praksa in izzivi’. Na dogodku je govora o obstoječi ureditvi plačnega sistema javnega sektorja (JS) v Sloveniji ter o napovedih za prihodnost, saj se plačnemu sistemu javnega sektorja neizbežno obetajo spremembe.
Kongres o spremembah sistema plač v javnem sektorju

Uvodni govor na dvodnevnem kongresu v Portorožu (foto: MJU/gov.si)

Dvodnevna ‘Konferenca o plačah v javnem sektorju – Praksa in izzivi’ je posvečena predvsem predstavitvi komentarja’ Zakona o sistemu plač v javnem sektorju’. Dogodek je organiziral spletni portal Tax-Fin-Lex, udeležujejo pa se ga številni predstavniki različnih področij oziroma struktur javnega sektorja, kot so predstojniki, uslužbenci, sindikalisti, pravniki, zastopniki kadrovskih služb, inšpektorji…

Na konferenca je govora o obstoječi ureditvi plačnega sistema javnega sektorja (JS) v Sloveniji, razpravljali pa bodo tudi o tem, kakšen naj bi bil plačni sistem v javnem sektorju v  prihodnosti. Z Ministrstva za javno upravo (MJU) so potrdili, da bodo spremembe plačnega sistema v prihodnosti nujne, saj so pomanjkljivosti obstoječega plačnega sistema v slovenskem javnem sektorju številne. O spremembah naj se pogovarjali že od leta 2008.

“Pa ne zgolj zato, ker za plače v javnem sektorju namenjamo več kot 5 milijard evrov letno, ker gre za približno 190.000 zaposlenih in približno 2.000 proračunskih uporabnikov. Plače v javnem sektorju so pogosta tema tudi zaradi kompleksnega normativnega okvirja, od Zakona o sistemu plač v javnem sektorju, Kolektivne pogodbe za javni sektor, številnih kolektivnih pogodb raznoraznih dejavnosti in poklicev in številnih podzakonskih aktov, zlasti uredb vlade.

Realizacija zadnjega dogovora o plačah in drugih stroških dela z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja zahteva poseg v kar 22 različnih aktov in vsi vplivajo na pravice iz delovnega razmerja zaposlenih v javnem sektorju,” je v uvodnem nagovoru kongresa dejal državni sekretar MJU Jure Trbič, ki je naštel pomanjkljivosti glede nedorečenih posameznih inštitutov sistema, sistemske pomanjkljivosti in tudi nekatere anomalije.

 

Povezani Članki