Istega dne, ko se po le delno uspešnem sodelovanju v mednarodni akciji domov vrnila slovenska bojna ladja Triglav, je Ljubljano obiskal poveljnik združenega poveljstva sil NATO v Neaplju ter ameriških pomorskih sil v Evropi in Afriki, admiral James G. Fogg III.
Stisk rok admirala in sekretarja (foto: mzz.gov.si)
Vrhovnega komandanta mornarice NATA za Evropo Jamesa G. Fogga III. je sprejel državni sekretar z ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) Andrej Logar, torej je šlo bolj za vljudnostno diplomatsko-politično srečanje, kot pa za konkretne vojaško-varnostne zadeve, saj bi slednje sodilo pod okrilje Ministrstva za obrambo (MO). Tudi v sporočilu za javnost MZZ je govora predvsem o mednarodnih odnosih in financah.
“Sogovornika sta se strinjala v oceni, da Slovenijo in ZDA združuje trdno partnerstvo in zavezništvo. Državi vodita reden politični dialog o vseh relevantnih vprašanjih, še posebej na varnostnem in obrambnem področju. Pozitivne trende beleži tudi njuno gospodarsko sodelovanje, krepijo se investicije. Temelji prijateljstva med državama so sicer osnovani na skupni zgodovini.
V Sloveniji na najvišji ravni vsako leto obeležimo spomin na padle ameriške letalce v II. sv. vojni. V pogovoru je bila poudarjena pomembna vloga Slovenije pri aktivnostih zavezništva NATO in naporih za zagotavljanje miru in varnosti, tako v regiji Zahodnega Balkana kot v Afganistanu in Iraku. Ameriška stran pozdravlja dejstvo, da zelo visok odstotek slovenskih vojakov deluje v okviru mednarodnih operacij in misij v tujini, njihov prispevek pa je zelo cenjen,” so spročili z MZZ.
Državni sekretar Logar je predstavil tudi načrte slovenske vlade za izpolnjevanje obveznosti v okviru delitve bremen zveze NATO ter poudaril pomen multilateralizma pri zagotavljanju globalnega miru in varnosti. Z admiralom Foggom sta se strinjala, da je za stabilnost Zahodnega Balkana pomemben napredek posameznih držav v okviru evroatlantskih integracij in izpostavila napredek Makedonije pri približevanju k dokončni vključitvi v zvezo NATO.
Nikjer pa niso omenili zadnje mednarodne akcije patruljiranja pred obalami severne Afrike, v kateri je sodelovala slovenska bolja ladja Triglav. Akcija ni bila ravno najbolj uspešna – deloma zaradi okvare pogona na Triglavu, predvsem pa zaradi spremenjenih političnih razmer v Italiji, kjer ne želijo več sprejemati afriških migrantov.