Evropska unija je v zadnjih dneh v Afriko pomagala dostaviti novo pošiljko nujne humanitarne pomoči in sicer ponovno v Sudan. V to od državljanske vojne hudo prizadeto državo je ‘EU Humanitarian Air Bridge (HAB)’ tokrat prevažal zaloge za humanitarni organizaciji UNICEF ter Emergency and Relief International. Stanje v Sudanu je vse bolj katastrofalno, saj 50 milijonov ljudi trenutno trpi vojno, lakoto, epidemijo kolere, etnično čiščenje, nasilje nad ženskami in revščino.
Sicer je že v maju Evropska unija zagnala zračni most, s katerimi je v Port Sudan dostavila najnujnejšo humanitarno pomoč, saj je državljanska vojna v Sudanu botrovala k množičnemu notranjemu preseljevanju beguncev. Doslej je bilo opravljenih pet večjih operacij ‘EU Humanitarian Air Bridge (HAB)’ v obmorsko mesto Port Sudan, skupno je bilo prepeljanih okrog 161 ton zalog, med katerimi so bila na primer tudi zdravila za nedavni izbruh kolere v tej državi.
»Spet nedolžni civilisti nosijo glavno breme spopadov. Od začetka si EU prizadeva lajšati trpljenje in zagotavljati pomoč najbolj ranljivim. Ponovno pozivam vse strani, naj spoštujejo mednarodno humanitarno pravo, da bi zaščitili civilno prebivalstvo in zagotovili, da lahko humanitarci svoje reševalno delo opravijo varno in ne da bi jih ovirali administrativni ali drugi oviri,« je ob tem dejal Komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.
Z Evropske komisije so še spomnili, da je v Sudanu zaradi državljanske vojne interno razseljenih že več kot 7 milijonov ljudi, kar trenutno predstavlja največjo krizo razseljenosti na svetu. Še precej huje je, da od začetka spopadov spet prihaja do grozodejstev, da na zahodu države islamistične milice ponovno izvajajo etnično čiščenje in spet prihaja tudi do nasilja nad ženskami.
Sudan naj bi imel po neuradnih ocenah danes skoraj 50 milijonov prebivalcev, število otrok, ki ne hodijo v šolo, pa naj bi po podatkih Evropske komisije že doseglo 19 milijonov. Poleg tega imajo spopadi katastrofalen vpliv na kmetijski sektor in vso ostalo gospodarstvo države, stanje pa je še slabše zaradi razširjene epidemije kolere in za nameček tudi zaradi nedavnih poplav.
Sudan je tako že postal eno izmed štirih največjih svetovnih žarišč lakote, tako da so najbrž že izpolnjeni prav vsi pogoji za val prebežnikov iz te revne in razpadajoče države.