Pred kratkim se je domov iz Pariza vrnila 14-članska razvojna delegacija slovenskih gospodarstvenikov, ki si je ogledala primere francoskih dobrih praks uvajanja in spodbujanja zelenih tehnologij ter trajnostnega razvoja.
Francija je država, ki sodi med najaktivnejše države EU, kar se tiče prehoda na zeleno gospodarstvo (foto: Spirit Slovenija)
14 zastopnikov 10 slovenskih podjetij iz različnih sektorjev (gradnja, mobilnosti, energija, proizvodnja, IoT, svetovanje in prevajanje) je v Parizu prisluhnilo predavanjem na Pariški zbornici za trgovino in industrijo. Delegacija iz podjetij Nervtech, d. o. o., Petrol, d. d., Lex Perfecta, Ltd, SmartIS, d. o. o., Eutrip, d. o. o., Štular Plus, d. o. o., DEMT, d. o. o., AV Living Lab, d. o. o., Robust, d. o. o., Renault Nissan Slovenija, d. o. o., ter Združenja manager se je spoznala s sistemskim pristopom ter konkretnimi projekti uvajanja zelenih rešitev.
Predstavitve in ogledi dobrih francoskih praks so bile osredotočene na najsodobnejše medsektorske rešitve s področja pametnih mest (energetika, mobilnost, gradnja in smeti), ki odgovarjajo tudi na aktualne podnebno energetske izzive. »Mednarodni in francoski nacionalni okvir za energetski prehod k zeleni rasti je predstavil Hervé Boisguillaume, vodja projektov za pametna mesta z dveh ministrstev: Ministrstva za ekološko tranzicijo in solidarnost ter Ministrstva za teritorialno kohezijo.
Poleg energetske tranzicije za zeleno gospodarsko rast, podnebnega načrta in časovnega načrta za krožno gospodarstvo je izpostavil nacionalni program za pomoč pri pripravi novih metod za ustvarjanje, gradnjo in upravljanje mest, okrožij ter povezanih mestnih in podeželskih ozemelj ‘Eko mesta: Urbana ozemlja kot os ekološkega prehoda’. Le ta trenutno vključuje 13 večjih mest.
Predstavil je mrežo Vivapolos ustanovljeno leta 2013, katere poslanstvo je združiti francoske akterje na področju urbanega razvoja in jih promovirati na mednarodni ravni,« so sporočili z Javne agencije Spirit Slovenija, ki je pripravila obisk. Delegacija je dobila vpogled tudi v največji prometni projekt v EU ‘Grand Paris Project’, ki vključujte celovit razvoj Pariza kot metropolitanske regije in predvideva 100 milijard evrov dodatnih naložb do leta 2030.
Za ta mega-projekt je bila z zakonom ustanovljena javna družba Societé du Grand Paris, ki je zadolžena za celotni projekt in vzpostavitev novega samodejnega metroja (200 km proge in 75 postaj, ocenjenih na 22.6 milijard evrov). Slovenski obiskovalci so si ogledali tudi prenovo enega od zadnjih dveh nedokončanih predelov Pariza Clichy Batignole, ki je zraslo okoli srednjega parka. »Mesto se je prenove območja, v velikosti 50 hektarjev, lotilo zelo sistematično.
V proces načrtovanja so bili različni deležniki vključeni od vsega začetka (urbanisti, arhitekti, krajinski oblikovalci, politiki in državljani ter javni in zasebni vlagatelji). Želja mesta je bila, da bi Clichy-Batignolles postal model za trajnostni razvoj mest v Franciji v smislu mešanja funkcij in socialnih raznolikosti, energetske učinkovitosti, zmanjšanja emisij toplogrednih plinov (podnebni načrt) in biotske raznovrstnosti.
Projekt se danes ponaša z oznako EcoQuartier, ki jo je podelilo francosko ministrstvo za trajnostni razvoj, in je bil od samega začetka zasnovan kot eko-okrožje,« so zapisali v sporočilu za javnost. Drugi dan je bil posvečen ogledom dobrih praks na področju električne mobilnosti. Delegacija si je ogledala prostore inštituta Vedecom, ki deluje v javno zasebnem partnerstvu, in je namenjen raziskovanju in usposabljanju za potrebe trajnostne mobilnosti, ogledi pa so se zaključili v Renault Technocentru v Guyancourtu na obrobju Pariza.
Udeleženci delegacije so se po koncvu obiska strinjali, da imamo v Sloveniji zelo kakovostne izdelke, storitve in procese na področju zelenih rešitev, potrebujemo pa bolj sistemski pristop k spodbujanju teh trajnostnih rešitev, učinkovito promocijo in dvig kompetenc, tudi za preboj na globalno raven.