Začel se je Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki bo potekal vse do 26. novembra. Letos je v ospredju problematika odvečne embalaže, Ekologi brez meja in druge organizacije pa so pripravile celo vrsto dogodkov in aktivnosti po vsej Sloveniji.

Plastična embalaža je en največjih onesnaževalcev našega planeta (foto: pxhere.com)
Slovenska naravovarstvena organizacija ‘Ekologi brez meja’ (EBM) bo v ‘Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov’, ki se je pričel že v soboto (18. novembra) in bo trajal do nedelje (24. novembra), tudi letos zelo aktivna. Nekaj dogodkov bo izpeljala sama, na drugih pa bo sodelovala skupaj z drugimi akterji. Rdeča nit letošnjega ‘Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov’ je problematika embalaže, ki predstavlja tudi pomemben del onesnaževanja s plastiko.
Tedenski program predvideva, da bo danes med 11. in 14. uro v Notranjskem muzeju v Postojni na vrsti predavanje in okrogla miza ‘Muzeji za prihodnost – uporabni napotki in primeri iz prakse za bolj trajnostno delovanje kulturnih ustanov’. Jutri bo med 9. in 12. uro v učilnici Komunale Kranj na vrsti ‘Regionalno srečanje – Izzivi in rešitve zmanjševanja odpadkov na prireditvah’.
V sredo bo med 10. in 12. uro v mariborskem Vetrinjc BarCoda na sporedu posvet ‘Zakaj odpadki na prireditvah še niso stvar preteklosti’, v četrtek pa bosta dva dogodka. Od 10. do 12. ure bo v Cankarjevem domu v Vrhniki potekala predstavitev rezultatov raziskave nečistoč v ločeno zbranih bioloških odpadkih (embalaža) in mešani odpadni embalaži (biološki odpadki) na primeru Vrhnike z naslovom ‘Izziv plastične embalaže v našem vsakdanu’.
Vzporedno s tem pa bo med 10. in 11. uro v celjskem Tehnoparku na vrsti še interaktivna delavnica ‘Plastika naša vsakdanja’. »Že v sredini oktobra smo začeli s serijo Tik tok in Instagram videev ‘(Embalažo) zbiraj in recikliraj’, ki jo soustvarjamo v sodelovanju s podjetjem Hofer in katere rdeča nit je reciklabilnost embalaže,« so še dodali z EBM.