Konec tedna je v Pragi potekalo neformalno srečanje trgovinskih ministrov držav članic EU v okviru Sveta za zunanje zadeve. Ministri so razpravljali o geostrateškem pomenu trgovine, o trgovinskih sporazumih, o digitalni trgovinski politiki EU in se posebej posvetili trgovinskim odnosom med EU in Združenimi državami Amerike (ZDA).
Prvi dan je srečanja trgovinskih ministrov držav članic EU v okviru Sveta za zunanje zadeve je bila na sporedu razprava o aktualnih trgovinskih vprašanjih, poudarek pa je bil glede sodelovanja institucij EU s podjetji, zlasti z majhnimi in srednje velikimi podjetji (MSP), ki se v pri mednarodni trgovini spopadajo s številnimi proceduralnimi ovirami (obdavčenje, procesi pridobivanja dovoljenj, zahteve po lokalnem večinskem lastništvu, idr.).
Da bi se MSP-jem olajšalo poslovanje, pa tudi iz drugih trgovinskih vzrokov, predvsem zaradi uveljavljanja čim bolj preproste trgovine blaga ter tudi varnega pretoka podatkov, je cilj vzpostavitev enotnih standardov. Drugi dan zasedanja so nato prisotni debatirali o geostrateškem pomenu trgovine, zlasti v povezavi z rusko agresijo v Ukrajini. Podpredsednik Komisije EU Valdis Dombrovskis je poudaril, kako je trgovinska politika pomembna pri premagovanju globalnih izzivov.
»Ključna je za diverzifikacijo dobavnih verig in s tem zmanjšanje odvisnosti od avtoritarnih režimov. Istočasno lahko trgovinska politika prispeva tudi k zagotavljanju boljšega dostopa EU do surovin. Trgovino morajo zaznamovati odprtost, trajnost in medsebojno spoštovanje. EU si prek trgovinske politike prizadeva, da bi podprla Ukrajino, pri čemer so ga v razpravi podprle tudi države članice,« so skupna EU stališča povzeli na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT).
Nato so se posvetili področju digitalne trgovine in pretoku podatkov, pri čemer so posebej omenili, da na globalni ravni s svojimi ambicioznimi pravili digitalne trgovine izstopajo indo-pacifiške države. Nazadnje pa je bilo za gospodarstvo zelo pomembno tudi delovno kosilo s trgovinsko predstavnico ZDA, Katherine Tai. Znano je, da je med vladavino predsednika Trumpa gospodarsko sodelovanje med EU in ZDA zmanjšalo.
Ovire pa očitno ostajajo še danes, saj je Dombrovskis Američanki izpostavil ameriški ‘Zakon o zniževanju inflacije’ (IRA), ki vsebuje državne finančne spodbude z namenom pospešitve zelenega prehoda ZDA na nizkoogljično gospodarstvo ter pospešitve boja proti podnebnim spremembam. Določbe tega zakona so namreč za podjetja iz EU škodljive, saj izkrivljajo trg in so obenem tudi neskladne s pravili WTO.
Države članice EU pa so poleg tega izpostavile problematiko dodatnih ameriških carinskih dajatev na uvoz določenih izdelkov iz jekla in aluminija ter se zavzela kar za vsesplošni globalni dogovor glede jekla in aluminija.