Seit Demiri je samostojni podjetnik iz Izole, ki je bil en od prvih pobudnikov organiziranja slovenskih samostojnih podjetnikov v interesno skupino Samozaposleni.si. Skupina je nastala skoraj čez noč in sicer zato, da bi prvotno predvidene ukrepe Vlade RS za odpravljanje posledic pandemije postavila na realna tla in spremenila v resnično pomoč za samozaposlene, samostojne podjetnike, kulturnike, športnike, novinarje …. Danes skupine šteje vsaj 15.000 slovenskih samostojnih podjetnikov, a se ne namerava ukvarjati s politiko.

En od pobudnikov nastanka skupine Samozaposleni.si Seit Demiri pred svojo zaprto prodajalno (foto:SJ)
Kako je sploh prišlo do tega, da ste se kar spontano in zelo na hitro organizirali v skupino Samozaposlen.si?
»Ta skupina je nastala na družbenem omrežju Facebook in sicer zato, da poveže doslej med seboj nepovezane ljudi. To se je zgodilo 13. marca, po prvem odloku Vlade RS in prvih obljubah, komu bodo vse pomagali. Tedaj smo se samostojni podjetniki – konkretno jaz in še nekaj ‘ustanovnih članov’ počutili izigrane, kot da ne obstajamo. Za nas je bilo to po eni strani poniževalno, po drugi pa zaskrbljujoče. Samostojni podjetniki namreč v Sloveniji predstavljajo 10% delovno aktivnega prebivalstva. Se pravi, da nas je okrog 100.000 in če upoštevamo še naše družine, teoretično govorimo o 300.000 do 400.000 prebivalcih Slovenije.
Naša država, kateri vsak mesec vnaprej plačujemo prispevke in vse ostale pristojbine, pa nas je sprva vseeno zaobšla. Zato smo šli v akcijo in se takoj povezali prek FB skupine in spletne strani, pri čemer je zanimivo, da se člani te tako imenovane koordinacijske skupine med seboj sploh nismo poznali. Izkazalo pa se je, da obstaja še marsikaj, kar bi morala država po koncu izrednih razmer sistemsko urediti glede statusa samostojnega podjetnika. Mi želimo delovati na dolgi rok in po koncu krize bi želeli od predstavnikov države neko mero razumevanja za dokončno ureditev statusa samostojnega podjetnika, kar se v zadnjih 25 letih ni zgodilo.«
Čeprav so se širile različne govorice, da naj bi za vami stale te ali one politične skupine, ste se torej povezali ljudje, ki se vse do danes pravzaprav nikoli niste srečali v živo, poleg tega pa tudi spadate v različne podkategorije samostojnih podjetnikov?
»V tej ožji skupini smo vsi prostovoljci, smo različnih profilov, nekateri od nas pa so imeli v preteklosti posamezne stike s politiko, a danes nismo nikjer politično aktivni. Se pravi, da nismo člani strank, da nimamo povezav z levo, desno, sredinsko ali katerokoli drugo obliko politike. Naš cilj je ščititi interese in pravice nas samostojnih podjetnikov. Danes nas je v skupini že več kot 15.000, kar je skoraj pravi fenomen. Rad bi še dodal, da smo med člani skupine že marca takoj opravili anketo in analizirali prvih 1500 odgovorov – okrog 30% samostojnih podjetnikov je tedaj razmišljalo, da bi zaprlo dejavnost, kar 55% pa jih ni sploh vedelo, kaj storiti.«
Glede na odziv in vse te številke bi samostojni podjetniki morda že lahko ustanovili lastno stranko?
»Prišlo je veliko pobud z namenom ustanovitve stranke, veliko jih je prišlo za ustanovitev sindikata, veliko jih pa je prišlo tudi prišlo le z namenom tožbe proti državi. Sam sem mnenja, da ne potrebujemo nove stranke, ki bi najbrž hitro zašla v ideološke vode, ker to ne bi rešilo dejanskih problemov malega gospodarstva. Prav tako tudi ustanovitev sindikata ne more biti rešitev za samostojne podjetnike, saj so slednji hkrati delodajalci in delojemalci, sindikat pa je interesno združenje izključno delavcev oz. delojemalcev. Razmišljamo bolj o organizaciji, oziroma o platformi, ki bo vzpostavila dobro delujoče predstavniško telo za teh 100.000 slovenskih samostojnih podjetnikov. Pri tem pa bo najbrž potrebna nova filozofija vodenja te organizacije, da ne bi bila struktura organiziranosti preveč toga.
Poudarjam, da o tem trenutno še intenzivno razmišljamo, saj nas je med 100.000 samostojnimi podjetniki veliko zelo različnih profilov. Težko je združiti pod isto streho zelo različne dejavnosti, kot so na primer marketing, gradbeništvo, frizerski saloni, medijske službe, računovodstvo… Ponavljam – težko je, ni pa nemogoče. Mi smo se vsekakor distancirali od vseh pobud, da bi še šli politiko ali stranko. Glejte – 25 let je slovenska politika peljala zadeve, kot jih je najbolje znala. Vseeno pa smo se 13. marca letos samostojni podjetniki znašli v alarmantni situaciji. Če bi bil status samostojnega podjetnika že pred tem primerno urejen, najbrž ne bi bilo potrebe po tem, da dvignemo glas. Obtožili pa so nas tudi, da zadeve vodimo precej amatersko.«

Rahlo apokalitpični prizor iz Kopra – na levi so po vrsti zaprti Arena Bonifika, dva gostinska lokala, fizerski salon, potovalna agencija, dve trgovini… (foto: SJ)
Saj ste dejansko vsi amaterji, ki ste se združili na hitro in nenačrtovano. Kako lahko kdo od tako zbrane skupine ljudi pričakuje profesionalnost?
»Pa vendar se najdejo tudi takšni. Eni pravijo, da bi morali delovati preko obstoječe slovenske politike in bi bili potem bolj uslišani. Naša želja je bila, da vseh 90 poslancev sprejme naše pobude. Želimo le reševati naš položaj, a smo hkrati tudi solidarni do drugih. Dobili smo namreč precej pobud za izvajanje akcij državljanske nepokorščine, a se nam v marcu, ko nihče ni mogel vedeti, kaj bo s koronavirusom, koliko bo obolelih v naslednjih tednih in kako močno bo zato obremenjen zdravstveni sistem, to zazdelo zelo ne-solidarno in neodgovorno do drugih. Prav tako želimo ostati izven tega, kar se te dni dogaja glede protivladnih agitacij. Naša prioriteta so samostojni podjetniki, samozaposleni, taki, ki zaposlujejo druge, športniki, kulturniki … vsi smo v istem čolnu.«
Pa ste bili presenečeni, kako hitro je Vlada RS upoštevala vaše predloge? Če se ne motim, se je že po tednu dni, ko so državne strukture vztrajno ponavljale le besedno zvezo ‘odlog plačil’, v novem predpisu našel tudi ‘odpis plačil’. Med odlogom in odpisom je seveda bistvena razlika.
»Od začetka smo se borili smo se proti odlogu in zahtevali odpis plačil, kar so nato v drugem paketu ukrepov tudi upoštevali. Toda tudi v drugem paketu ukrepov je bilo glede tega precej lukenj, kot je bila na primer primerjava med februarjem in marcem, pa tudi glede javne objave podatkov o prejemnikih pomoči… Za veliko samostojnih podjetnikov, ki so na primer povezani s turizmom, je namreč prav mesec februar mrtva sezona. Tudi, ko so objavili drugi paket ukrepov, smo zato predlagali popravke in bili uspešni – dosegli smo, da se je kriterij spremenil in sicer se bo po zadnjih novostih v tretjem paketu sedaj upošteval upad prometa na letni ravni. Ni pa še rešeno, kaj bo glede najemnin za prostore.
Država bo subvencionirala oziroma odpisala najemnine v lasti lokalnih skupnosti, države in državnih podjetij, ne pa za prostore v zasebni lasti. Predstavljajte si torej neko prometno ulico v središču mesta, v kateri se nahaja 5 gostinskih lokalov. Sedaj so eni subvencionirani, drugi pa ne – ali ne gre v tem primeru za spodbujanje nelojalne konkurence s strani države? Zato smo že pred sprejemom tretjega paketa ukrepov predlagali, da bi za najemnine za zasebne prostore subvencionirali na način, da bi 50% prispevala država, 25% plačamo najemniki, preostalim 25% pa se lastnik odpove. A nas zaenkrat še niso uslišali.
Naj še povem, da samostojni podjetniki vsak mesec v državno blagajno vplačamo za 42 milijonov evrov prispevkov. In mi vsi smo do 13. marca 2020 normalno delali ter pridno plačevali prispevke. Obenem pa nam je povsem jasno, da smo zadnji člen v verigi – če na primer ne delajo velika podjetja ali javna uprava, potem razumljivo tudi mi ne moremo delat. Zato smo solidarni do drugih in nam je tudi jasno, da v sedanji situaciji ne moremo zahtevati vsega takoj, ampak moramo imeti potrpljenje.«
Zadevo se torej poskusili reševati strokovno, podjetniško in brez ideologije. Delovali ste transparentno in se vsakič z lastnim imenom in priimkom podpisovali pod objave. Lahko domnevamo, da vseeno prav vse reakcije na socialnih omrežjih le niso bile pozitivne?
»Zdi se mi, da je s temi kritikami pač tako, da ljudje izražajo svoje nezadovoljstvo in pri tem mislijo, da jim svoboda govora omogoča vse, kar jim pade na pamet. Določeni so se začeli ukvarjati z menoj, a imam že debelo kožo in me to ne prizadene več kot včasih. Žalostno pa je, da se najdejo celo taki, ki pozivajo, da bi me morali kar ubit. Žalostno je še, da se poziva na raznorazna obračunavanja na podlagi verskih, rasnih in podobnih predsodkov. Žalostno pa je tudi, da nekateri slovenski mediji niso razumeli osnovnega sporočila skupine.«
Za konec nam je preostalo še vprašanje: kaj sledi?
»Glede na to, kar vidim na socialnih omrežjih, se verjetno obetajo protesti. Nekaj se sicer že dogaja, toda gre za raznorazne pobude, gibanja in aktivnosti. Sam menim, da je protest legitimno delovanje in da gre za odločitev posameznika. Protest mora imeti jasno sporočilo in jasne zahteve, biti pa mora združevalen oziroma povezovalen. Vse ostalo se bo hitro izjalovilo. Glede samostojnih podjetnikov in naše skupine Samozaposlen.si, bomo najprej počakali na novi paket ukrepov Vlade RS, z željo, da rešijo odprta vprašanja in da se naše predloge upošteva. Ko se bo vsa ta zgodba s pandemijo umirila, pa bi radi za samostojne podjetnike pokusili najti neko drugačno obliko predstavniškega telesa, katera bi dejansko branila interese naše skupine.«

Skupina Samzaposleni.si bo še naprej branila izključno interese samostojnih podjetnikov in sorodnih kategorij (foto:SJ)