Nina Kralj je direktorica organizacije, ki se posveča pomoči najbolj ranljivi družbeni skupini – otrokom. Ne gre pa le za najbolj ranljivo skupino v slovenski družbi, ampak je pomoč namenjena tistim otrokom, ki so bili kljub svoji mladosti tako ali drugače ranjeni. S sodelavkami in sodelavci z Inštituta za zaščito otrok Lunina vila so sredi dobrodelne kampanje ‘Ti si ta, ki moč ima’, pred kratkim pa so izpeljali tudi ‘2. Vilino konferenco’, na kateri so bile predstavljene zaskrbljujoče številke o medvrstniškem nasilju v Sloveniji.
Sicer že samo ime Inštituta za zaščito otrok Lunina vila v veliki meri razkrije, čemu je posvečena ta organizacija, vseeno pa nas zanima, s čim vse se v Lunini vili ukvarjate?
“V Lunini vili se ukvarjamo predvsem z zdravljenjem in preprečevanjem travm v otroštvu. Na področju zdravljenja delujemo z nudenjem brezplačne psihoterapevtske in psihosocialne pomoči tistim otrokom, ki so že preživeli spolno, fizično, čustveno zlorabo, zanemarjanje ali ali druge travmatične dogodke te jim tako omogočimo okrevanje. Teh otrok je veliko, mnogo več kot si pogosto predstavljamo.
Raziskave kažejo, da je samo spolno zlorabljen vsak 5. otrok, kar v seštevku pomeni več kot 70.000 slovenskih otrok. Njim želimo pomagati. Preprečevanja travm pa naslavljamo s številnimi izobraževanji za strokovne delavce in starše, kot tudi delavnicami za vrtčevske in šolske otroke, s katerimi jih želimo predvsem opolnomočiti in jih naučiti zaščitnega vedenja.”
Kako je prišlo do rojstva Inštituta za zaščito otrok Lunina vila, kdo ima pri tem največ zaslug in kdaj se je to zgodilo?
“Vse skupaj se je začelo leta 2016 z veliko strastjo do dela z najmlajšimi in z iskreno željo, da tudi v Sloveniji, na področju zaščite otrok pred nasiljem naredimo korak naprej. Pretekle delovne izkušnje so mi namreč pokazale veliko vrzel pri nudenju psihološke pomoči otrokom.
Še posebej tistim najbolj ogroženim, ki pri nas brezplačne, redne, dolgotrajnejše obravnave praktično takrat praktično niso prejeli. In to sem želela zapolniti z ustanovitvijo Lunine vile, inštituta za zaščito otrok, ki pa sedaj po zaslugi celotne ekipe vsako leto raste in dosega vedno večje število tistih, ki potrebujejo našo pomoč.”
Danes ob ogledu vaše spletne strani luninavila.si takoj pade v oči, da je v kolektivu aktivnih cela vrsta strokovnjakinj in specialistk s področij psiholoških, terapetvskih, pedagoških in socialnih ved. Kako so razdeljene delovne aktivnosti, kako je organizirano delo v Inštitutu?
“Res je, ekipa je raznolika in strokovnjaki se med seboj odlično dopolnjujemo, Glavno delo z otroki, mladostniki in njihovi starši opravijo naši terapevti, ki s svojo strokovnostjo, sočutnostjo in otrokom prijaznim pristopom dosežejo srca tudi tistih najbolj zaprtih otrok. Terapevti imajo različne pristope – od igralne terapije, pa do zakonske in družinske obravnave.
Naša vila Jerica je tista, ki se vsakodnevno sprejema klice zaskrbljenih staršev, jim nudi telefonsko svetovanje, izvaja delavnice za osnovnošolce, pri skrbi za pisarno in administracijo pa ji pomaga še naša Pia. Sama pa kot direktorica skrbim za vodenje organizacije in nudim podporo ekipi pri njenemu delu.”
Nedavno ste v okviru dobrodelne kampanje ‘Ti si ta, ki moč ima’ pripravili 2. Vilino konferenco, na kateri ste se prek spleta posvetili medvrstniškemu nasilju. O čem je bilo točno govora tokrat in kdo vse je na konferenci sodeloval?
“Tako je, ‘2. Vilina konferenca’, ki je potekala pod sponzorstvom Merkur zavarovalnice, je bila v celoti posvečena medvrstniškemu nasilju, ki postaja vedno bolj pereč problem današnje družbe. Poleg terapevtov Lunine vile – našega Luke Vižintina in Darje Gebert Kokalj, ki sta spregovorila o medvrstniškem nasilju med najstniki, so to področje predstavili še mnogi drugi.
Katja Knez Steinbuch, psihoterapevtka, je govorila o terapevtska obravnavi medvrstniškega nasilja, ga. Mija Repenšek iz združenja ‘Logout’ nam je predstavila medvrstniško nasilje na spletu, ga. Ajda Černe iz združenja ‘ZA MOČ’ je osvetlila problematiko spolnega nasilja med vrstniki, predstavnik Policije pa nam je podrobno opisal postopek policijske obravnave primerov medvrstniškega nasilja.
Konference se je udeležilo več kot 120 strokovnih delavcev in staršev, na kar smo zelo ponosni. Za vse, ki bi vas tematika zanimala, je še vedno na voljo zakup posnetka konference.”
Kaj nam lahko poveste o dobrodelni kampanji ‘Ti si ta, ki moč ima’, koliko denarja ste zbrali doslej, kako ga boste porabili in kaj vse se v sklopu kampanje obeta do konca letošnjega leta, ko naj bi se aktivnosti zaključile?
“Pravzaprav smo se odločili, da kampanjo, zaradi njenega močnega in zimzelenega sporočila, peljemo naprej skozi celotno leto 2024. S kampanjo želimo prav vse ljudi opomniti, da moč za sprememo, tudi v primerih nasilja nad otroki, vedno leži v naših rokah. Mi smo tisti, ki imamo moč, lahko s svojimi dejanji ustvarjamo družbo, kjer ne bomo gledali stran in primerov nasilja pometali pod preprogo.
Vsak izmed nas ima moč in priložnost, da opazi, prepozna in ukrepa ob kakršnem koli nasilju. In prav vsak izmed nas lahko prispeva svoj del sestavljanke k celotni sliki – s svojimi dejanji, s svojim finančnim prispevkom. Do sedaj smo v okviru kampanje zbrali slabih 10.000 eur, ki bodo v celotni namenjeni nudenju brezplačne psihoterapevtske pomoči otrokom, ki so preživeli zlorabo.
S trenutno zneskom bomo redno, letni dni trajajočo obravnavo nudili najmanj štirim otrokom in njihovim staršem, verjamemo pa, da bomo tekom kampanje zbrali še več sredstev in pomagali večjemu številu otrok. Trenutno jih je v čakalni vrstni namreč več kot 30 otrok z res srce parajočimi zgodbami, ki jim samo skupaj lahko omogočimo okrevanje, ki si ga zaslužijo.”
Med spletno konferenco ste razkrili, da statistični podatki kažejo, kako se je v zadnjih 8 letih samo spletno nasilje med mladimi vrstniki povečalo za kar 50 %, tudi glede ostalih oblikah nasilja pa se stopnjuje intenzivnost. Kaj pravi stroka, ali je sploh možno ugotoviti, kaj je pravi vzrok, oziroma kateri so vzroki za porast nasilja med mladimi tudi pri nas v Sloveniji?
“Točen razlog je res težko definirati in predvsem, gre za kombinacijo vzrokov – od porasta splošne stopnje stresa med mladimi, nepoznavanje konstruktivnih načinov za soočanje z njim, dostopnosti nasilnih vsebin, itd. Ampak, če potegnemo pod črto – vse se začne doma.
Pa ne samo pri tem, kako mi vzgajamo svoje otroke in kaj pričakujemo od njih, temveč predvsem, kakšen zgled jim dajemo – kako se mi odzovemo na različne situacije, kako reagiramo ob nasilju, kako komentiramo itd. Splet je res pol nasilnih vsebin in komentarjev, katerih avtorji pa smo velikokrat odrasli.
Ob takšnem zgledu je težko pričakovati realno sliko. Začeti moramo torej pri sebi, pri svoji lastni ničelni toleranci do nasilja in jasnih osebnih mejah, nato pa to predati še na svoje otroke.”
Ali drži, da je tudi na vašem področju najboljše ‘zdravilo’ preventiva, le-ta pa se najbolje izvaja tako prek osveščanja splošne javnosti, kot tudi prek ciljnega osveščanja učiteljev, staršev, šolskih delavcev, šolarjev samih, zdravstvenih delavcev in morda tudi politikov?
“Da, tako je, vedno je lažje vzgojiti zdravega otroka kot zdraviti ranjenega odraslega in ozaveščanje igra eno ključnih vlog. Pri preventivi sta ključni dve stvari; celostni pristop in kontinuirano izvajanje. Poleg deležnikov, ki ste jih že omenili pa bi izpostavila tudi direktno delo z otroki in mladostniki, ki ima lahko odlične rezultate.
Ko preventivni programi zajemajo vse naštete, delujejo na različne nivoje in se izvajajo kontinuirano, so lahko izjemno uspešni in nasilje zmanjšajo tudi za več kot 50 %.”
Kako pa ste vi, Nina Kralj, sploh pristali na področju zaščite otrok?
“To področje me je vedno fasciniralo s svojo globino in kompleksnostjo. Otroci in mladostniki, ki so preživeli zlorabo, so zame res pravi heroji in so mi velika inspiracija. Vsi se v življenju kdaj srečamo s težkimi preizkušnjami in vemo, kako pomembno je, da v stiski nismo sami.
Te otroci, pa so preživeli najhujše, pogosto ravno s strani tistih, ki bi jih morali varovati, vendar kljub temu vztrajajo, poskušajo zaupati in na koncu okrevajo ter iz zrastejo še močnejši. Dejstvo, da jih imam moč in priložnost z ekipo pri tem podpreti, jim pomagati, je posebne vrste čast, zaradi katere prav vsak dan čutim hvaležnost za opravljanje svojega dela.”
Kakšni so vaši osebni načrti za leto 2024 in kaj pripravljate s sodelavkami in sodelavci z inštituta Lunina vila?
“Moja osebna želja je predvsem rast in razvoj, tako na osebnem kot poslovnem področju; si dati nove priložnosti, se podati izven cone udobja in biti vsak dan malo boljša verzija sebe – kot ženska, mama, žena, direktorica. V Lunini vili pa ves čas nekaj ‘čaramo’ in tudi letos ni nič drugače.
Naj načrti za enkrat še ostanejo presenečenje, lahko pa razkrijem, da zagotovo prihaja ‘3. Vilina konferenca’, kjer bomo govorili o psihološki travmi, kot tudi kar nekaj novosti za starše in strokovne delavce.”
Gospa Nina, hvala za ta pogovor in hvala vsem z Inštituta Lunina vila za vso pomoč, ki jo nudite otrokom.