Naslovnica Gospodarstvo Državne finance s 750 milijoni presežka, a ne za dolgo

Državne finance s 750 milijoni presežka, a ne za dolgo

Avtor: Spletno Uredništvo

Z Ministrstva za finance so prišle pozitivne novice o stanju v državnem proračunu Republike Slovenije. Ob koncu oktobra je bilo namreč v proračunu zabeleženega skoraj 750 milijonov evrov presežka. 

V slovenskem državnem računu se je znašel lep kup denarja, a ga bo kmalu za tretjino manj (foto:werf-en.nl)

 

V državni proračun RS se je v prvih desetih mesecih letos steklo nekaj več kot 8,22 milijarde evrov prihodkov, kar je 12,3 % več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so medtem narasli za 2,3 % na nekaj manj kot 7,48 milijarde evrov. Proračunski presežek je v prvih desetih mesecih letošnjega leta tako dosegel 748,5 milijona evrov, medtem ko je v enakem obdobju lani znašal 15,4 milijona evrov, so sporočili z Ministrstva za finance (MF).

Tolikšen presežek v letošnjem letu je posledica enkratnega povračila zadržanih sredstev iz proračuna EU, ki so jih že porabili v pretekli finančni perspektivi 2007–2013, ter višjih nedavčnih prihodkov na račun enkratnega priliva iz naslova dividend NLB. Ob koncu leta bo presežek po pričakovanjih nižji kot ob koncu oktobra, saj se tako investicijska aktivnost ministrstev kot tudi vsa druga izplačila v zadnjih mesecih leta krepijo.

Presežek po denarnem toku bo konec decembra predvidoma znašal približno 500 milijonov evrov, kar pa ne pomeni trajnega pozitivnega stanja, ker gre za vpliv dveh enkratnih dogodkov (zadržani dobički in povračilo sredstev za že nastale odhodke). Prav tako ne bo pomembno vplival na bilanco sektorja država (po ESA metodologiji), za katero na MF ocenjujejo, da bo ob koncu leta 2018 dosegla blizu 0,5 % BDP presežka.

Sicer na trgu dela in v gospodarstvu zaenkrat še opažajo nadaljevanje ugodnih trendov. Davčni prihodki, ki predstavljajo glavni vir prihodkov državnega proračuna, so v prvih desetih mesecih znašali približno 6,79 milijarde evrov, kar je 6,1 % več kot v enakem obdobju lani. Prihodkov iz naslova dohodnine je bilo za približno 1,02 milijarde evrov oz. 15,7 % več kot v enakem obdobju lani.

Prihodki od davka od dohodkov pravnih oseb so se zvišali za 8,9 % na okoli 710 milijonov evrov, na kar je vplivalo boljše poslovanje podjetij v lanskem letu. Krepitev domače potrošnje potrjujejo prihodki iz DDV, ki so od primerljivih lanskih višji za 7,2 %. Glede na enako obdobje lani pa so bili za 1,6 % nižji dohodki iz trošarin, ki so dosegli nekaj manj kot 1,3 milijarde evrov.

Na strani odhodkov so bile obveznosti za plačilo domačih in tujih obresti glede na primerljivo obdobje lani nižje za 10,7 %, znašale pa so okoli 800 milijonov evrov. Znižanje obrestnih izdatkov je posledica aktivnega upravljanja javnega dolga. Sredstva za plače in prispevke delodajalcev za socialno varnost so se v prvih desetih mesecih glede na enako obdobje lani zvišala za 4,8 % na približno 1,02 milijarde evrov.  

Za transfere posameznikom in gospodinjstvom je bilo v tem obdobju izplačanih za 3,5 % več sredstev, predvsem iz naslova družinske in socialne politike. Konsolidirana bilanca javnega financiranja, ki jo poleg državnega proračuna sestavljajo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in proračuni občin, pa je v prvih desetih mesecih zabeležila približno 15,28 milijarde evrov prihodkov in 14,44 milijard evrov odhodkov.

Povezani Članki

E-Novice

Prijavi se na pregled dogodkov in bodi na tekočem.