Danes so se pričeli Mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. Slovenska policija bo vse 10. decembra osveščala javnost o tej problematiki in se posvetila tudi različnim preventivnim aktivnostim. Nasilje v družini se pojavlja v različnih oblikah in ga je včasih težko prepoznati, posledice pa so običajno zelo hude.

Mednarodni znak za pomoč v primeru nasilja v družini (foto: policija.si)
Mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini trajajo od 25. novembra do 10. decembra, Policija pa je že začela z osveščevalno-preventivnimi aktivnostmi. Posledice tovrstnega nasilja morda niso vedno vidne na telesu žrtve, a se prej ali slej pokažejo na psihičnem področju. Najpogosteje pa se težave začnejo s psihičnim nasiljem, ki ga žrtev morda najprej niti ne doživlja kot nasilje.
»Sem štejemo ljubosumje, zalezovanje, žaljenje, prepiranje, poniževanje, kričanje, zmerjanje ipd. Storilec spretno manipulira z žrtvijo in izkazuje svojo prevlado nad njo. Žrtev tako postopoma izolira od njene družbene mreže, družine, prijateljev in tako žrtev ostane sama s storilcem, od koder sama težko najde izhod. Psihičnemu nasilju pogosto sledi fizično nasilje, pa tudi spolno in ekonomsko,« pojasnjujejo s Policije.
Na psihičnem področju se lahko posledica nasilja pri žrtvi kaže kot posttravmatska stresna motnja, motnje spomina, depresija, anksioznost, nizka ali negativna samopodoba, težava z vzpostavljanjem odnosov… Nasilje v družini ne prizadene samo dejanskih žrtev, temveč so skoraj vedno tudi posredne žrtve. Otroci ali drugi člani družine morda niso videli dogajanja, a so ga morda slišali ter opazili posledice v obliki poškodb.
Ker sta nasilje nad ženskami in nasilje v družini pogosto težko zaznavno, saj se dogaja doma in je skrito pred očmi zunanjega sveta, Policija prosi za pomoč v obliki prijave sumov o nasilju. Še posebej k prijavi nasilja v družini spodbujajo delavce v šolah, delodajalce, zdravstvene in druge delavce, ki pri svojem delu lahko zaznajo, da je otrok ali ženska lahko žrtev nasilja. Za same žrtve je namreč pot do samostojne prijave izjemno težka.