V zadnjih dneh so bili na Direkciji za vode RS obveščeni, da so neznanci na območju Pivolskega potoka v občini Hoče-Slivnica navozili približno 200 kubičnih metrov organskega blata in tako onesnažili ves spodnji tok potoka. Storilce še iščejo, čeprav je bilo blato pripeljano z večjimi tovornjaki in najbrž izvira iz ene od komunalnih čistilnih naprav v štajerski regiji.
200 kubikov organskega blata sedaj onesnažuje širšo okolico (foto: Direkcija za vode)Z Direkcije za vode RS so pojasnili, da je bilo organsko blato pripeljano z večjimi tovornjaki in vsuto po v graben, po katerem teče Pivolski potok. Nato se je blato s pomočjo vodnega toka razširilo po strugi in tako onesnažilo Pivolski potok več kot kilometer naprej. Tako so bile onesnažene tudi površine zoološkega naravnega spomenika Pivola, Botaničnega vrta v Pivoli in tudi Hočki potok, ki se izliva v kanal Hidroelektrarne Zlatoličje.
Še malce bolj neverno je dejstvo, da so bila s tem ogrožena tudi lokalna zajetja pitne vode, saj se območje onesnaženja nahaja na zaščitenem vodovarstvenem območju. »Nelegalno odloženo organsko blato v občutljivo naravno okolje je nedopusten in nesprejemljiv poseg, saj je bil izveden z namenom okoriščanja na račun okolja, onesnažene so površinske vode in ogrožena podtalnica ter zajetja pitne vode, na širšem območju je prisoten moteč, neprijeten vonj.
Govorimo lahko o ekološkem kriminalu, ki ga je potrebno že v kali zatreti, povzročitelja pa izslediti in ustrezno kaznovati,« so zapisali v sporočilu za javnost Direkcije za vode RS. Pristojne službe so že odvzele vzorce odloženega blata in onesnažene vode. Preverili pa bodo tudi morebitno podobnost z blatom, ki so ga pred enim mesecem ilegalno odložili iz komunalne čistilne naprave na območju Dramelj v občini Šentjur.
Direkcija je zato pozvala vse lokalno prebivalstvo, ki bi karkoli vedelo o storilcih, naj nemudoma pokliče – policijo. Inšpektorata za okolje in prostor sploh niso omenili, še bolj zanimivo pa je dejstvo, da so k prijavi storilcev posebej pozvali občine. Slednje naj ki bi kot izvajalke obvezne gospodarske javne službe za odvajanja in čiščenja odpadnih voda najbolje poznale razmere na čistilnih napravah na svojem teritoriju.