Ministrstvo za obrambo je zadovoljstvom posredovalo podatke zadnje statistične raziskave ‘Ogledalo Slovenije’ agencije Valicon. Pozitivno mnenje prebivalstva o delovanju Slovenske vojske in Civilne zaščite je še naraslo, kar je predvsem odraz izjemnega truda, ki so ga v teh dveh strukturah poleti vložili v reševanje težav s požarom na Krasu, sušo v Slovenski Istri in poplavami ob reki Kolpi.
Zadnja statistična raziskava ‘Ogledalo Slovenije’, ki jo je opravila agencija Valicon, je še poudarila visoko mnenje, ki ga ima slovensko prebivalstvo o delovanju Civilne zaščite in Slovenske vojske. Na Ministrstvu za obrambo (MO) so dejansko lahko zelo zadovoljni. Prvič zato, ker je podpora obema strukturama še dodatno narasla, drugič pa zato, ker do tega dviga podpore prišli po zaslugi lastnega truda, ki so ga poleti vložili v najmanj 3 večje reševalne akcije.
»Podpora Civilni zaščiti, ki je na lestvici na zelo visokem drugem mestu, je zrasla za 4 točke v primerjavi z marcem 2022. Še večji skok so namerili Slovenski vojski, ki je med 29 institucijami na 6. mestu, njena podpora pa je zrasla za kar 16 točk v primerjavi z marcem 2022,« so rezultate raziskave povzeli na MO. Poleti smo sicer dobili potrdilo, da slovenski sistem zaščite in reševanja deluje odlično, tudi ob večjih naravnih nesrečah.
Pri uspešnem gašenju požara na Krasu je namreč sodelovalo več kot 14.500 prostovoljnih in poklicnih gasilcev ter več kot 2500 pripadnikov Slovenske vojske, Civilne zaščite in drugih zaščitno-reševalnih služb. Skoraj istočasno je Slovensko Istro prizadela ekstremna suša, zato so z vojaškimi, gasilskimi in civilnimi cisternami je bilo tako iz črpališča na reki Unici v vodarno Cepki prepeljanih skoraj 50.000 kubičnih metrov surove vode.
Kmalu zatem pa je bilo drugje v državi vode veliko preveč in sicer so morali pripadniki Slovenske vojske in Civilne zaščite priskočili na pomoč tudi pri hudih poplavah, ki so prizadele občini Osilnica in Kostel ob reki Kolpi. Na MO poudarjajo, da se skupaj z Vlado RS in Državnim zborom dobro zavedajo pomena sistemov Civilne zaščite in Slovenske vojske za dobrobit vseh državljanov.
Prav zato je bil v rebalansu proračuna za leto 2022 ter tudi v proračunih za leti 2023 in 2024 pred kratkim povečan obseg finančnih sredstev za krepitev zmogljivosti obeh sistemov, tako sistema obrambe, kot tudi sistema zaščite in reševanja, ki st ključna pri zagotavljanju varnosti Slovenije.