Potem ko so se pred dnevi pojavile prve vesti o morebitni namestitvi oboroženega osebja ZDA na komercialne ladje, ki skozi Hormuško ožino plujejo v Perzijski zaliv, pa se je napotitev dodatnih ameriških sil na to območje že pričela. V ozadju so napetosti med ZDA in zavezniškimi državami na eni ter Iranom na drugi strani, ki se že leta kažejo v obliki zaplemb tovornih ladij.
Po poročanju medijev iz Združenih arabskih Emiratov so se že v ponedeljek na Bližnji Vzhod pričele premeščati ameriške vojaške okrepitve in sicer naj bi se v regijo napotilo več kot 3000 vojakov ZDA. Gre predvsem za mornariško osebje, ki naj bi pomagalo zagotoviti prosto plovbo civilnih tovornih ladij skozi Hormuško ožino. Tam namreč redno prihaja do mednarodnih pomorskih incidentov in do zaplemb tujih ladij s strani Irana.
Vojaške okrepitve so že prispele na to območje in sicer le nekaj dni potem, ko so se pojavile prve vesti o morebitni namestitvi oboroženega osebja ZDA na civilne komercialne ladje, ki skozi Hormuško ožino plujejo v Perzijski zaliv. Samo letos so namreč iranske sile zavzele dva tuja naftna tankerja v bližini Hormuške ožine, v preteklosti pa so jih še nekaj. Na drugi strani so na primer ZDA leta 2020 zasegle 4 iranske tankerje, ki so pluli v Venezuelo.
Mornarica Združenega kraljestva je zaradi podobnega vzroka (kršenje mednarodnih sankcij) pri Gibraltarju leta 2019 zaustavila iransko tovorno ladjo, ki je bila na poti v Sirijo, lani pa so južno od Hormuške ožine britanske sile prestregle več čolnov, prek katerih so iranski prekupčevalci poskusili ‘izvoziti’ večjo pošiljko raketnega orožja iranske izdelave in nadomestnih delov za tovrstno orožje.
Iranci, ki naj bi v odgovor zaradi domnevnih kršitev pomorskega prava doslej skupno zasegli že 35 tujih ladij, pa so prejšnji teden s svojo elitno Islamsko revolucionarna gardo začeli tudi vojaško vajo na spornih otokih v vodah Perzijskega zaliva, tako da je bila ameriška dodatna napotitev ladij in mornariškega osebja v to regijo kar pričakovana.