Včeraj smo praznovali dan Evrope in obeležili tudi 15. obletnico vstopa Slovenije v Evropsko unijo. 9. maja leta 1950 je tedanji francoski minister za zunanje zadeve Robert Schuman na tiskovni konferenci prebral svojo deklaracijo, s katero se je začel proces evropskega povezovanja. Leta 2004 pa je po dolgotrajnih procesih v EU vstopila tudi Slovenija.
Zanimivo, da se dan Evrope praznuje na isti dan kot Dan zmage nad fašizmom in nacizmom, Slovenija pa je v EU vstopila za 1. maj - praznik dela. Ker tudi najvišji organ EU - evropsko komisijo, vodi komisar, bi morda morali modro podago na zastavi EU zamenjati z rdečo (foto: Ivan Sache)
Slovenci smo leta 1990 na referendumu z več kot 80% večino (tako visok odstotek kasneje ni bil zabeležen na nobenem drugem 'odcepitvenem referendumu' kjerkoli po svetu) odločili za samostojno, neodvisno državo, ki je želele biti sestavni del združene Evrope. Trejalo je kar nekaj časa, a leta 2003 smo na referendumu prav tako s prepričljivo večino lahko podprli pristop Slovenije k Evropski uniji in 1. maja leta 2004 so se želje dokončno uresničile.
Včeraj je v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju ob petnajsti obletnici članstva Republike Slovenije v EU potekala osrednja državna slovesnost z naslovom 'Mozaik prihodnosti'. Predsednik Vlade RS Marjan Šarec je v slavnostnem nagovoru poudaril, da Slovenija ostaja trden in odločen gradnik evropskega mozaika. Osrednji gost slovesnosti je bil predsednik vlade Luksemburga, predsedujoče članice držav Beneluksa, Xavier Bettel (ki sicer v strukturah EU nima nobene uradne funkcije?).
"Evropski integracijski proces je ustvaril prostor miru, svobode in pravičnosti na podlagi spoštovanja človeškega dostojanstva in njegovih pravic v okviru demokracije, vladavine prava in pravne države ter na podlagi spoštovanja enakega dostojanstva vsake evropske države. Temeljna vrednota tega procesa je konkretna solidarnost, kakor jo je formuliral Robert Schuman v svoji deklaraciji.
Slovenija se v okviru članstva zavzema za trdno, tesno povezano in enotno Evropsko unijo, ki se bo učinkovito soočala s ključnimi izzivi in nevarnostmi ter znala v prid skupnega dobrega izkoristiti nove priložnosti. Zavzemamo se, da bi Unija še popolneje utelešala načela enakosti vseh njenih članic, medsebojne solidarnosti, vladavine prava in načela subsidiarnosti v našem skupnem delovanju.
Slovenija je odločena, da bo še naprej prispevala k skupni krepitvi Evropske unije, ki zagotavlja zunanjo in notranjo, pa tudi gospodarsko in socialno varnost, ter v kateri so naše vrednote, evropska in nacionalne identitete zaščitene in lahko še naprej uspevajo," pa so ob tej priložnosti sporočili z Ministrstva za zunanje zadeve RS.